Dożynki 2019

  W niedzielę, 8 września 2019 roku na polanie w SGGW odbyły się Dożynki  Gminno – Parafialne połączone z XIX Wojewódzkimi Dniami Pszczelarza.
  Mimo tego, że od samego rana pogoda była deszczowa i nic nie zapowiadało jej poprawy, od wczesnych godzin porannych na placu dożynkowym, wszyscy organizatorzy uwijali się przy pracy. Pracowali ofiarnie i z dużym poświęceniem, ponieważ opady przybierały na sile maksymalnie utrudniając pracę. Pod namiotami szykowano stoły sołeckie, przystrajano scenę, tak aby wszystko było gotowe na przybycie korowodu dożynkowego z gośćmi.
  Punktualnie o godzinie 11:15 ustawiony korowód ruszył wokół kościoła, a o 11:30 rozpoczęła się dożynkowa Msza Święta odprawiana przez księdza Wiesław Kamińskiego - kapelana pszczelarzy.
  Po zakończeniu uroczystości w kościele, korowód ze sztandarami i wieńcami, przy akompaniamencie Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Wicie przeszedł uroczyście ulicami Rogowa. Po wejściu na plac dożynkowy, korowód udał się na obchód stołów sołeckich. Następnie, zaproszeni gości zajęli miejsca pod rozstawionymi namiotami, a wózki z wieńcami stanęły pod sceną. Jednocześnie powiało optymizmem, bowiem słabnący deszcz przestał padać.
  Wójt Gminy Rogów - Daniel Kołada, Przewodniczący Rady Gminy - Robert Góra oraz Prezes Wojewódzkiego Koła Pszczelarzy - Joanna Sadowska powitali przybyłych gości. Zaraz po tym, na scenę weszły najważniejsze osoby ceremonii dożynkowej, czyli Starości Dożynkowi, aby zgodnie z tradycją w uroczysty sposób przekazać władzom gminy chleb i miód z tegorocznych zbiorów. Honory starostów dożynkowych pełnili: Pani Marta Rymert z Józefowa i Pan Tomasz Supera z Przyłęka Dużego. Po oficjalnym przekazaniu darów, przyszedł czas na podzielenie chleba i miodu wśród przybyłych osób, a na scenie jako pierwsze pojawiły się „Rogowianki” dokonując symbolicznego „ośpiewania” wieńców dożynkowych.
  Po ich występie, miało miejsce uroczyste wręczenie medali, statuetek i odznak Związku Pszczelarskiego. Wręczanie odznaczeń uświetnił swoim udziałem Pan Waldemar Buda – poseł na Sejm R.P., jednocześnie wiceminister infrastruktury i rozwoju. Kiedy ta część dożynek dobiegła końca, prowadząca oddała głos przybyłym gościom. Przemówienia zakończyły oficjalną część ceremonii dożynkowej.
  Część artystyczna rozpoczęła się od wysokiego „c”, ponieważ na samym początku wystąpiła gwiazda tych dożynek - zespół „Pogwizdani”. Ich brawurowy koncert oraz styl będący połączeniem różnych gatunków muzycznych z folklorem góralskim, wprowadził publiczność w doskonały nastrój, zachęcający do wspólnej zabawy.
  Jako następny, zaprezentował się duet młodych, utalentowanych mieszkańców naszej gminy – Kacper Grzybczyński i Kamil Ziółkowski, wykonując covery znanych i popularnych utworów muzycznych.
  Kolejni wykonawcy grali już typową muzykę taneczną, przy której świetnie się bawili wszyscy uczestnicy dożynek. Występujący zespół „Pilage”, podobnie jak w ubiegłym roku od samego początku porwał wszystkich swoją brawurą, zapełniając tańczącymi całą podłogę przygotowaną do zabawy. Na zakończenie zagrał zespół Modemix, podtrzymując świetną atmosferę,  doborem piosenek idealnie trafiających gust publiczności.
  Należy wspomnieć, że stoły sołeckie tradycyjnie zachwycały obfitością i różnorodnością smaków, oraz pięknymi i pomysłowymi dekoracjami. Wieńce dożynkowe, jak zawsze były okazałe i wykonane z niesamowitą precyzją. Sołectwo Marianów, przygotowujące od lat dekorację przy scenie, zbudowało tym razem gigantyczną pszczołę, której towarzyszył pszczelarz z ulem. Choć po raz pierwszy od dawna, pogoda nie była sojusznikiem organizatorów, to i tak w zgodnej opinii uczestników, dożynki należy uznać za bardzo udane.

Gmina Rogów składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i osobom za wsparcie i pomoc przy organizacji Dożynek Gminno-Parafialnych oraz Wojewódzkich Dni Pszczelarza, a w szczególności:

Panu Pawłowi Szalińskiemu – Dyrektorowi Leśnego Zakładu Doświadczalnego, za umożliwienie organizacji imprezy  na terenie SGGW.

Pocztom sztandarowym: rolników i sadowników, pszczelarzy zrzeszonych w ramach WZP w Łodzi i innych, zaprzyjaźnionych związków, pocztom: strażaków, kolejarzy, emerytów rencistów i inwalidów.

Sołtysom Gminy Rogów i osobom ich wspierającym – za przepiękne i obfite stoły sołeckie.

Zakładom Piekarniczym „SŁAMAR” z Wągier, i „COMPLEX” z Rogowa.

Składowi Budowlanemu „Anna i Sebastian Łagońscy”.

Państwu Annie i Markowi Dzwonkowskim. 

Firmie „Lub Trans” Renata i Łukasz Lubczyński.

Kwiaciarni Anny Pawlik.

ALMAR Serwis sprzętu ogrodniczego i leśnego Marcin Cybulski.

Panom Bogdanowi Janikowi, Sławomirowi Gudanisowi, Janowi Piechocie.

Sołectwu Marianów za przyozdobienie terenu dożynkowego.

Pani Kamili Chruściel, Annie Zielewskiej i Pani Alicji Mozdze za pomoc w dekoracji ołtarza i sceny.

Pracownikom Urzędu Gminy oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie.

fot. Gmina Rogów i Tomasz Guzek

Wyświetlono: 819

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry