101 rocznica Odzyskania Niepodległości

  W poniedziałek 11 listopada w Rogowie odbywały się obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 mszą św. w intencji ojczyzny.
  Następnie licznie zebrani mieszkańcy Gminy udali się do pobliskiego miejsca pamięci, gdzie władze Gminy, druhowie z jednostek OSP oraz młodzież szkolna i harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze w asyście pocztów sztandarowych. Wójt Gminy – Pan Daniel Kołada podkreślił doniosłość wydarzeń, które przyniosły Polsce upragnioną niepodległość. Podziękował wszystkim osobom przybyłym na uroczystość, wyraził radość z obecności młodzieży szkolnej. Zaprosił również na bieg niepodległości i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych do świetlicy w OSP w Rogowie.
  Pan Wójt udał się z Przewodniczącym Rady Gminy – Panem Robertem Górą na cmentarz parafialny oraz cmentarz z okresu I Wojny Światowej, by również tam zapalić znicze i złożyć kwiaty na mogiłach poległych żołnierzy.
  O godzinie 11:30 w OSP rozpoczęło się spotkanie mieszkańców, którego głównym celem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Tę część uroczystości poprowadziła Pani Agnieszka Szczodrowska-Jerzak, zaś oprawę muzyczną przygotowali: Pan Paweł Goździński oraz Kacper Grzybczyński i Daniel Baraniak. Uczestnicy spotkania zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem, ciastami oraz napojami przygotowanymi przez Panie z KGW Rogów i KGW Marianów Rogowski. 
  O godzinie 13:30 rozpoczął się II Bieg Niepodległości, przybyło na niego wielu uczestników oraz kibiców. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe, które pobiegły na różnych dystansach. Sędzią zawodów oraz prowadzącym był nauczyciel Szkoły Podstawowej w Rogowie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - Pan Karol Popłoński. Zwycięscy otrzymali piłki siatkowe, zaś prawie każdy kto pobiegł, został uhonorowany przez Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy pamiątkowym medalem. Panie z KGW zapewniły zaś ciepłą zupę i herbatę z ciastem. Szczególne podziękowania należą się druhom z OSP w Rogowie, którzy pomogli w zabezpieczeniu imprezy.
  W tym samym czasie w Obserwatorium Astronomicznym nauczyciel Szkoły Podstawowej w Rogowie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - Pan Grzegorz Sobkiewicz, przygotował teleskop do obserwacji dziennych, dzięki czemu, można było obserwować rzadkie zjawisko, jakim było przejście planety Merkury na tle tarczy Słońca. Kolejne będzie miało miejsce w 2032 roku.

Wyświetlono: 474

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry