IV Festiwal Dziecięcych Teatrów Rogów 2019

Kontakt z szeroko pojętą sztuką jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka, w tym dziecka. Teatr oraz zajęcia teatralne stanowią nie tylko wspaniałą rozrywkę ale w niesamowity sposób otwierają przed dziećmi nowe możliwości. Zabawa w teatr przełamuje lęki, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt, daje możliwość ciągłego obcowania w różnych grupach. Wcielając się w wybraną rolę, dziecko nakłada maskę, przeobraża się, wciela w zupełnie kogoś innego, niż jest w rzeczywistości. Zabawy w teatr zmuszają do słuchania, opowiadania, komunikowania się. Wyrabiają umiejętność poznawania drugiej osoby, której trzeba stawić czoło, zrozumieć, polubić. Uczą współdziałać w zespole, rozwijają twórczą wyobraźnię. Dziecko poprzez teatr poznaje samego siebie, nabiera do siebie dystansu i zaufania. Poprzez spontaniczne działania teatralne, przedszkolak identyfikuje się z bohaterami ulubionych bajek, szybko staje się księżniczką, księciem lub inną postacią. Personifikuje przedmioty, nadaje im ludzkie cechy, przypisuje im ludzkie role. Zabawa w teatr przyczynia się do fizycznego rozwoju i uczy społecznych zachowań, relacji międzyludzkich, eliminuje egocentryzm, społecznie przystosowuje, wspomaga dojrzewanie i afirmację samego siebie-kształtuje wrażliwość własną i innych. Edukacja teatralna to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez udział w scenkach teatralnych przynosi im wiele korzyści: rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staję się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów, zwiększa poczucie własnej wartości. Jest również okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.
Mając na uwadze propagowanie zajęć teatralnych wśród najmłodszych od 4 lat nasze przedszkole jest organizatorem Festiwalu Dziecięcych Teatrów, którego założeniem jest przede wszystkim zrealizowanie wyżej wymienionych celów edukacji teatralnej. Tegoroczna edycja Festiwalu, która odbyła się 9 maja miała dla nas wielkie znaczenie, bowiem po raz pierwszy gościliśmy małych aktorów z zaprzyjaźnionych przedszkoli na terenie naszego nowego budynku. W przestronnej kolorowej sali rekreacyjnej powstała scena teatralna na której swoje aktorskie umiejętności prezentowały prawie 120 dzieci z zaprzyjaźnionych placówek m.in. z PM. Nr 233 w Łodzi, Niepublicznego Przedszkola Lalibu z Łodzi, Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym, Zespołu Szkolno-przedszkolnego w Jeżowie.
Widownia miała okazję obejrzeć przedstawienia m.in. o: biednym wilku i przebiegłym Czerwonym Kapturku, Zaginionej Owieczce, Złotej Rybce, Ekologicznym Czerwonym Kapturku, przygodach niegrzecznej żabki, czterech porach roku itp. Jury po wszystkich występach miało ciężki orzech do zgryzienia, bo jak tu ocenić i wybrać zwycięzcę, gdy wszyscy uczestnicy fenomenalnie odegrali swoje role, a spektakle charakteryzowały się barwnością kostiumów i scenografii.
Nikogo więc nie zdziwiło, że każda występująca grupa teatralna zajęła I miejsce za które otrzymała pamiątkowe dyplomy, a mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami i zestawem prezentów w postaci dyplomów, słodyczy, książeczek do kolorowania oraz różnych gadżetów otrzymanych od sponsorów. Mamy nadzieję, że za rok w V edycji Festiwalu Dziecięcych Teatrów będzie jeszcze więcej grup teatralnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom:

Moje Bambino

Organizacja odzysku - REBA

Rada Rodziców przy Gminnym Przedszkolu w Rogowie

Omega Studio Łódź

P.P.H.U. KRAM - Sklep spożywczo-przemysłowy Grażyna i Tomasz Szusterowscy

MAC Edukacja

P.P.H.U. „SŁAMAR” s.c. - PIEKARNIA - Sławomir Słaby, Marek Słaby

I. Felczak

Wyświetlono: 189

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry