Innowacyjny Rogów dzieli się doświadczeniem

Nowoczesne, przestronne, komfortowe i bardzo energooszczędne, bo wykonane w technologii pasywnej – nowe gminne przedszkole w Rogowie prezentuje się naprawdę imponująco. Przekonali się o tym uczestnicy ogólnopolskiej konferencji pt. „Dobre praktyki budownictwa pasywnego na przykładzie przedszkola w Rogowie”, którzy mieli okazję zwiedzić nowo wybudowany obiekt.

Gospodarzem konferencji był Daniel Kołada, wójt gminy Rogów. Otwierając spotkanie opowiedział o drodze, jaka była do pokonania od marzenia o energooszczędnym budynku użyteczności publicznej, które narodziło się w 2015 roku, aż do ukończenia budowy pasywnego przedszkola. W spotkaniu w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych nie tylko z województwa łódzkiego, ale z całej Polski, m.in. świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego czy dolnośląskiego.

Naszą wiedzą i doświadczeniem z realizacji inwestycji angażującej najnowsze technologie chcemy podzielić się z innymi gminami, które jeszcze nie odważyły się na taki projekt. Być może dzięki temu pójdą w nasze ślady – mówi Daniel Kołada. – Rogów nie poprzestaje na jednym tego typu obiekcie. Latem gotowy będzie kolejny, tym razem administracyjny budynek o powierzchni około 280 m kw., wykonany także w tej przyjaznej środowisku technologii – dodaje.

Przedszkole pasywne reprezentuje najnowszą generację budynków energooszczędnych. Ogrzewanie będzie dostarczane za pomocą pomp ciepła i gruntowych wymienników ciepła, co pozwoli w znaczny sposób ograniczyć koszty jego eksploatacji. Budynek mieści w Rogowie przy ulicy Targowej i pomieści 150 dzieci. W innowacyjnym obiekcie o powierzchni użytkowej ponad 1200 m kw. znajduje się m.in.: 6 sal przedszkolnych - każda utrzymana w innej, żywej kolorystyce, sala rekreacyjna ze ścianą mobilną pozwalającą na powiększenie pomieszczenia, nowoczesna kuchnia spełniająca wysokie standardy – wyposażona w urządzenia ze stali nierdzewnej, pokój nauczycielski oraz pokoje administracyjne. W budynku został zainstalowany nowoczesny elektroniczny system bezpieczeństwa i monitorowania. Wśród nowatorskich, zapewniających komfort użytkowania rozwiązań zastosowanych w obiekcie znajdują się: mechaniczna wentylacja oraz ogrzewanie podłogowe sterowane indywidualnie w każdej sali. Elementem innowacyjnym jest system Solar Cool - kolektor słoneczny pracujący w układzie chłodniczym systemu klimatyzacyjnego. Zgodnie z ideą budownictwa pasywnego, sale przedszkolne znajdują się w południowej części budynku tak, aby umożliwić dobre oświetlenie wnętrz światłem naturalnym. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów energii wykorzystywanej do ich oświetlenia i uzyskać dogrzewanie promieniowaniem słonecznym. Aktualnie przedszkole czeka na otrzymanie oficjalnego certyfikatu dla budynków pasywnych, w jego wnętrzu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe.

Słuchacze konferencji mieli okazję poznać wszystkich partnerów gminy, którzy biorą udział w realizacji projektu. Ich wystąpienia pozwoliły uczestnikom na zdobycie wiedzy o tym, czym charakteryzuje się budynek pasywny i na czym polega jego funkcjonalność. Wyjaśniły także, na co należy zwrócić uwagę na poszczególnych etapach realizacji inwestycji: jakie są podstawy merytoryczne do stworzenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego obiektu, czy w jaki sposób przygotować postępowanie na wybór wykonawcy. Konferencja zakończyła się zwiedzaniem przedszkola z udziałem wójta oraz wykonawców projektu. Koszt inwestycji wynosi 6.642.000,00 zł, a uzyskane na ten cel dofinansowanie z Funduszy Europejskich to 4.327.834,53 zł.

Projekt pn.: “Budowa gminnego przedszkola w Rogowie” dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie projektu pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej IV Gospodarka Niskoemisyjna Działanie IV.3 Ochrona Powietrza Poddziałanie IV3.2. Ochrona powietrza.

loga.png

Wyświetlono: 833

Drukuj Pobierz PDF

Załączniki

Podobne artykuły

Powrót do góry