Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

W niedzielę 11 listopada w Rogowie, tak jak w całym kraju odbyły się uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Świętowanie tego ważnego wydarzenia z naszej historii, rozpoczęło się od oficjalnej uroczystości o godzinie 10:00. Na samym początku została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. W trakcie jej celebracji zebrani zaśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali krótkiej prelekcji przygotowanej i przedstawionej przez Pana Leszka Mozgę.
Następnie wszyscy udali się do pobliskiego miejsca pamięci, gdzie władze gminy, druhowie z jednostek OSP oraz młodzież szkolna złożyli kwiaty i zapalili znicze w asyście pocztów sztandarowych. Wójt Gminy – Pan Daniel Kołada nawiązał do wydarzeń sprzed wieku, podkreślił doniosłość tamtych wydarzeń oraz tegorocznych obchodów. Podziękował także wszystkim osobom przybyłym na uroczystość, a zwłaszcza pocztom sztandarowym i młodzieży szkolnej. Zaprosił również na bieg niepodległości i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych do Biblioteki.
Pan Wójt udał się z Przewodniczącym Rady Gminy – Panem Robertem Górą na cmentarz parafialny oraz cmentarz z okresu I Wojny Światowej, by również tam zapalić znicze i złożyć kwiaty na mogiłach poległych żołnierzy.
Wspomniany już bieg, rozpoczął się o godzinie 13:00 gromadząc licznych uczestników oraz kibiców. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup, które pobiegły na różnych dystansach. Sędzią zawodów oraz prowadzącym był Pan Karol Popłoński. Zwycięscy otrzymali okolicznościowe puchary, zaś każdy, kto pobiegł został uhonorowany przez Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy medalem. Impreza zorganizowana przez Urząd Gminy w Rogowie, Gminną Bibliotekę Publiczną w Rogowie oraz Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogowie została zgodnie uznana za bardzo udaną. Duża w tym zasługa Pań z Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy OSP w Rogowie, które przygotowały herbatę, ciepły poczęstunek oraz pyszne ciasta. Duży wkład w powodzenie zawodów mięli również rogowscy strażacy, którzy pomogli w zabezpieczeniu imprezy.
Ostatnim akordem obchodów Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Bibliotece. Zebranym osobom w śpiewaniu towarzyszył zespół, przyjmując specjalnie na ten wieczór nazwę – „Kwartet Dla Niepodległej”.
W uzupełnieniu zamieszczamy obszerną relację fotograficzną z całości rogowskich obchodów. Dziękujemy Panu Bartłomiejowi Chrudzimskiemu za udostępnienie swoich zdjęć z Biegu Niepodległości.

Zdjęcia Gminy Rogów:https://photos.app.goo.gl/VsDDjkVz8GtUm46x9

Zdjęcia udostępnione przez Pana Bartłomieja Chrudzimskiego: https://photos.app.goo.gl/ybadKSGECs9gTdF26

Wyświetlono: 762

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry