Ostatnie wydarzenia w Przedszkolu

Zamieszczamy informacje o ostatnich wydarzeniach z Przedszkola, są to: „„Bal Jesieni i Święto Drzewa", „Wycieczka do Komendy Policji w Koluszkach” i „Wycieczka do Papugarni i Palmiarni”.


"Bal Jesieni i Święto Drzewa"

25 października 208 r. w przedszkolu odbył się Bal Jesieni i Święto Drzewa. Impreza rozpoczęła się od odczytania listu od Pani Jesieni:
„Kochane dzieci to ja Pani jesień postanowiłam napisać do Was list. Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście wielkimi miłośnikami przyrody i lubicie różne zagadki i zabawy. W związku z tym przygotowałam na dzisiaj wiele niespodzianek. Musicie więc wytężyć swoje wszystkie zmysły: dotyk, słuch, węch, wzrok, a na pewno poradzicie sobie.”
Następnie odbył się jesienny pokaz mody, na środku sali nauczycielka rozłożyła dywan stworzony z kolorowych jesiennych liści, który stał się jesiennym dywanem wybiegu mody. Po perfekcyjnym pokazie mody odbył się jesienny quiz polegający na rozwiązaniu zagadek słownych.
Mam długie uszy i zwinnie skaczę, zmykam przez pola gdy psa zobaczę ... (zając)
Najpierw ma pączki, lecz nie do jedzenia, które w listeczki potem zamienia ... (drzewo)
Brązowe futerko, mądre czarne oczy, szybko ucieka w las, kryjąc się w leśnej zboczy ... (sarna)
Są doniczkowe, są cięte, w pąkach lub rozwinięte, kolorowe główki mają, każdemu się podobają ... (kwiaty)
Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie pewnie z niego barszczyk doskonały (burak)
Rośnie w ogrodzie albo w polu i z tego właśnie słynie, że gdy ją kroisz to łzy Ci z oczu płyną ... (cebula)
Każdy z was odgadnie te zagadkę. Ma bielutki korzeń i zieloną natkę ... (pietruszka)
Dobra gotowana i dobra surowa. Choć nie pomarańcza to pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy ... (marchewka)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony. A zimą w beczce leży kiszony ... (ogórek)

Następnym punktem imprezy były smakowe zagadki polegające na odgadywaniu nazw warzyw / owoców jesiennych za pomocą smaku. Największe zainteresowanie było podczas konkurencji przygotowanej tylko dla nauczycieli. Zadanie polegało na obraniu jabłka i uzyskaniu najdłuższej obierki, ale także liczył się czas wykonanego zadania. Podczas tegorocznej imprezy nie sprzyjała nam aura, dlatego przygotowane drzewko zostanie zasadzone w innym terminie. Jednakże na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie.

KODEKS MŁODEGO EKOLOGA

Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody!

- Będę kochać i chronić zwierzęta i rośliny, aby cieszyły nas swoim pięknem;
- Nie będę rzucać w parku, lesie śmieci - wiem, co trzeba z nimi zrobić;
- W lesie będę zachowywać spokój i ciszę, pamiętając, by nie płoszyć zwierząt i ptaków, gdyż las, to ich dom;
- Będę zajmować się pielęgnacją kwiatów w domu i przedszkolu;
- Będę pamiętać o regularnym dokarmianiu i ptaków i zwierząt;
- Będę segregować śmieci i zachęcę do tego rodziców;
- Będę oszczędzać wodę i papier;
- Będę obserwować i poznawać przyrodę.

Po uroczystym ślubowaniu każda grupa wzięła udział w pracy plastycznej "Jesienne drzewo", efekt udziału można podziwiać na fotografiach. Na zakończenie tego "przyrodniczego" dnia odbyła się leśna dyskoteka.

Paulina Dziuda - Kawczyńska


"Wycieczka do Komendy Policji w Koluszkach"

Dwie najstarsze grupy wybrały się na wycieczkę do Koluszek. W ramach zajęć nt. różnych zawodów przedszkolaki poznawały zawód policjanta w jego miejscu pracy - w Komendzie Powiatowej Policji. Dzięki uprzejmości tutejszego Komendanta zwiedziliśmy cały budynek. Naszymi przewodniczkami były dwie przemiłe Policjantki z oddziału prewencji. Poznaliśmy wielu ciekawych pracowników komendy, zasady organizacji pracy tutejszej placówki oraz pomieszczenia i ich przeznaczenie. Byliśmy w Niebieskim Pokoju, poznając zasady działania lustra weneckiego, ćwiczyliśmy mięśnie na siłowni. Nasi koledzy Paweł i Oliwier zostali ubrani w stroje bojowe i trochę przypominali Terminatorów. Zapamiętaliśmy, że broń to nie zabawka i może być bardzo groźna, a każdy policjant ćwiczy swoje umiejętności strzelnicze na strzelnicy Jest to specjalnie wyciszone pomieszczenie skąd nikt nie usłyszał naszego gromkiego okrzyku - ratunku. Po krótkim powtórzeniu zasad bezpieczeństwa pieszego na drodze otrzymaliśmy opaski odblaskowe, za które bardzo dziękujemy. Sami też przygotowaliśmy pamiątkowy dyplom, który nasi przedstawiciele Bartek i Bartek wręczyli naszym przewodniczkom.

M. Gradowska, P. Dziuda

"Wycieczka do Papugarni i Palmiarni"

30 października przedszkolaki miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień ptaki. W papugarni Carmen w Łodzi poznały wygląd papug i ich tryb życia. Na miejscu przywitał dzieci opiekun, który wyjaśnił jak należy zachowywać się w pomieszczeniu, gdzie przebywają papugi. Oczywiście nie można było krzyczeć, biegać ani ciągnąć papug za piórka. Papugarnia jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, gdzie mieszkają papugi. Były dosłownie wszędzie. Duże, małe i przepiękne. Latały między dziećmi, siadały na głowach, sweterkac . Najbardziej interesowały się świecącymi ozdobami. Na szczęście każdy przed wejściem musiał zdjęć np. kolczyki, spinki do włosów, schować guziki, ale to sprytne ptaki i pomimo, że zastosowaliśmy się do regulaminu to i tak szukały czegoś, co im się podobało np.: aparat p. dyrektor , pierścionki cioć a nawet smartfon. Pomimo początkowego strachu, dzieci z zaciekawieniem głaskały papugi, co odważniejsze pozwalały siadać sobie na ręku lub przedramieniu. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci naszych przedszkolaków. To była atrakcyjna lekcja żywej przyrody. Papugarnia jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu i skarbnicą przyrodniczej wiedzy o pięknych kolorowych ptakach jakimi są papugi.
Po wizycie w Papugarni przedszkolaki udały się do następnego pięknego miejsca, które pozwoliło im na bezpośrednią obserwację roślin i zwierząt. Tym razem dzieci podziwiały egzotyczne rośliny a także akwaria z żółwiami, rybkami (olbrzymie karpie chińskie). Podczas wizyty w Palmiarni przedszkolaki podziwiały m.in.: rośliny tropikalne, paprocie, sagowce, palmy, figowce, bananowce, daktylowce, awokado, drzewo kakaowe, goździkowce oraz wiele gatunków kaktusów. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się ekspozycja roślin owadożernych: dzbaneczników, muchołówek i rosiczek.
Wycieczka dzieci zakończyła się spacerem po najpiękniejszym łódzkim parku Źródliska. Wyjazd na długo pozostanie w pamięci dzieci.

I. Felczak, D. Hermann

Wyświetlono: 433

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry