Hu hu ha, hu hu ha, nasza zima nie tak zła!

Każdy lubi kojarzyć dom z przyjemną atmosferą,  poczuciem bezpieczeństwa oraz z ciepłem  w dosłownym tego słowa znaczeniu – zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest wietrznie, zimno i mroźnie. Stąd też z wielką radością i satysfakcją rozpoczynaliśmy onegdaj, we wrześniu 1999 roku, naukę w oddawanym do użytku nowym budynku naszej szkoły. Po kilkudziesięciu latach oczekiwań doczekaliśmy się komfortu, ciepła, nowej jakości. Szkoła, o której często mówi się, że jest „drugim domem”, zasłużyła na takie miano. System centralnego ogrzewania i pion sanitarny zapewniły nam zupełnie nowe, godne naszych czasów warunki pracy i nauki. Nasz „drugi dom” zaczął dorównywać pierwszemu.

Jednak po upływie kilkunastu lat efektywność systemów ogrzewania, możliwości wyboru źródeł ciepła i sposobów ich praktycznego wykorzystania oraz pojmowanie jakości ogrzewania zmieniły się radykalnie. Któż mógłby przypuszczać, że możemy oczekiwać jeszcze lepszego w i tak już dobrym?... Okazuje się, że można.  Nigdy wszakże nie jest na tyle dobrze, żeby nie mogło być lepiej, oszczędniej, bardziej ekonomicznie i ekologicznie. Najnowsze zdobycze technologii grzewczej umożliwiły zastosowanie lepszych rozwiązań, a pomysł i inwencja pozwoliły na „ubranie ich” w formę odpowiedniego wniosku projektowego, którego rezultatem okazała się inwestycja termomodernizacji kompleksu budynków szkolnych. Termomodernizacja – jak podaje portal murator.pl –  ma zabezpieczyć dom przed utratą ciepła, zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania (lub chłodzenia) budynku i podgrzania wody. Jak widać, to bardzo poważne przedsięwzięcie. Objęło wymianę systemu ogrzewania, źródeł oświetlenia, wymianę okien i drzwi, izolowanie ścian fundamentowych i docieplenie ścian, a co za tym idzie -  kompleksowe odnowienie elewacji zewnętrznej.

Projekt pn. „Termomodernizacja budynku oraz modernizacja systemu grzewczego w budynku Szkoły Podstawowej w Rogowie” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Łączny koszt projektu wyniósł 2.456.652 zł w tym dofinansowanie uzyskane przez Gminę Rogów wyniosło 1.649.115 zł. Wkład własny Gminy wyniósł 806.537 zł.

Wykonawca inwestycji Konsorcjum Firm: Eco-Therm Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 177/179, 99-400 Łowicz - Lider Konsorcjum oraz Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. Sierakowice Prawe 141D, 96-100 Skierniewice - Partner Konsorcjum został  wyłoniony w przetargu nieograniczonym.

Wykonane zostało docieplenie ścian zewnętrznych styropianem gr. 10 cm metodą lekką mokrą. Ocieplone zostały również ściany fundamentowe nad gruntem oraz do głębokości 50 cm izolacją termiczną odporną na działanie wilgoci i grubości 5 cm.

Nastąpiła wymiana okien na nowe trzyszybowe o współczynniku przenikania ciepła 0,9 W/m2K, zaopatrzone w nawiewniki higrosterowalne oraz wymiana drzwi wejściowych na nowe, wykonane z profili aluminiowych, o współczynniku przenikania ciepła 1,3 W/m2K

Modernizacja systemu grzewczego polegała na zastąpieniu istniejącego źródła zestawem pięciu gazowych absorpcyjnych pomp ciepła z wymiennikami powietrze-woda współpracujących z trzema szczytowymi kotłami kondensacyjnymi, które również wspomagać będą przygotowanie c.w.u.  Nastąpiła wymiana przewodów, armatury i elementów grzejnych - grzejników i aparatów grzewczo-wentylacyjnych. Do zasilania pomp ciepła i kotłów wykonana została instalacja zbiornikowa na gaz płynny LPG.

W ramach projektu w całej szkole wymienione zostały oprawy oświetlenia na nowe ze źródłami LED.

Budynek wygląda jak spod igły. A że zima idzie, szybko będziemy mogli cieszyć się efektami całego przedsięwzięcia. Nic nie zmieni faktu, że jakkolwiek dziwnie to zabrzmi - Mamy znowu nową szkołę!

Hanna Banaszak śpiewała kiedyś o swoim magicznym domu:

W moim magicznym domu

ciepło jest i bezpiecznie.

Gościu znużony, gościu znudzony,

jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony,

zajrzyj tu do nas koniecznie…

 

baner.png

Wyświetlono: 848

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry