Dożynki 2018

W niedzielę, 2 września 2018 roku na polanie w SGGW odbyły się kolejne dożynki w Gminie Rogów.

Od samego rana piękna pogoda zapowiadała, że cały dzień będzie ciepły i słoneczny, wprost idealny na dożynki. Od wczesnych godzin porannych na placu dożynkowym wszyscy organizatorzy uwijali się przy pracy. Szykowano stoły sołeckie i przystrajano scenę, żeby wszystko było gotowe na przybycie korowodu dożynkowego.

W  kościele parafialnym w Rogowie, około godziny 11 zaczynali zbierać się uczestnicy dożynek. O 11:15 ustawiony korowód pod przewodnictwem komendanta Piotra Szczodrowskiego ruszył wokół kościoła, a o 11:30 rozpoczęła się dożynkowa msza święta po raz pierwszy odprawiana przez nowego proboszcza księdza Andrzeja Warszewika.

Koło godziny 12:30 korowód ze sztandarami i wieńcami wyruszył spod kościoła i przeszedł uroczyście ulicami Rogowa. Na czele korowodu szedł kwintet Orkiestra Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Żelechlinka nadając tempo marszu. Kiedy cały korowód dotarł na miejsce muzycy z orkiestry weszli na scenę dając krótki koncert w oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie dożynek. W tym czasie komendant OSP w Rogowie ustawił poczty sztandarowe na placu, a korowód udał się na obchód stołów sołeckich Kiedy wszyscy goście zajęli swoje miejsca, a wóz z wieńcami stanął pod sceną rozpoczęły się dożynki. Wójt Gminy Rogów, Daniel Kołada i Przewodniczący Rady Gminy Robert Góra powitali przybyłych gości i zabrali głos na temat ostatniego sezonu rolniczego. Po tym wystąpieniu na scenę weszły najważniejsze osoby na dożynkach, przedstawiciele wszystkich rolników, sadowników i pszczelarzy – Starości Dożynkowi, żeby w uroczysty sposób przekazać władzom gminy chleb i miód z tegorocznych zbiorów. Na tegorocznych starostów wybrano Pana Krzysztofa Panaka z Kotulina i Panią Monikę Szklarek z Zacywilek.  Po oficjalnym przekazaniu darów przyszedł czas na podzielenie chleba i miodu wśród przybyłych osób, a na scenie pojawili się pierwsi artyści. Zespół Rogowianki co roku dokonuje symbolicznego ośpiewania wieńców dożynkowych i w tym roku również wystąpiły dla uczestników dożynek .

Po występie Rogowianek prowadząca przekazała głos przybyłym gościom, a po przemówieniach nastąpił ciąg dalszy występów kończąc tym samym oficjalną część ceremonii dożynkowej.

Mieliśmy zaszczyt gościć w tym roku na dożynkach Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”, który swoimi barwnymi strojami, muzyką, śpiewem i tańcem propaguje folklor w kraju i za jego granicami. Zespół dał piękny pokaz tańców ludowych z różnych regionów Polski i zabawiał publiczność wesołymi przyśpiewkami.

Kolejni artyści grali już typową taneczną muzykę, przy której mieszkańcy Gminy Rogów i pozostali uczestnicy dożynek świetnie się bawili. Wśród artystów znalazł się zespół „Pilage”, którego widownia nie chciała wypuścić ze sceny. Następnie zespół „Co noc” i Pan Piotr Petrykowski z zespołem, którzy już po raz drugi gościli na dożynkach w Rogowie. Jako ostatni zagrał zespół Optymistic z Rogowa. Wszyscy zebrani doskonale się bawili przy swoich ulubionych piosenkach i zabawa trwała do późnego wieczora.

Dzień rozpoczął się słonecznie a zakończył bardzo przyjemnym, ciepłym wieczorem. Stoły sołeckie zachwycały obfitością smaków, a przyciągały pięknymi dekoracjami. Wieńce dożynkowe były bardzo okazałe i wykonane z niesamowitą precyzją, oczywiście Marianów jak co roku zrobił największy „wieniec” – słomianą rzeźbę. Tegoroczna rzeźba przedstawiała wielkiego kurczaka. Dożynki przebiegały zgodnie z planem przy wspaniałej, wrześniowej pogodzie. Praca włożona w przygotowanie całej imprezy opłaciła się, a w połączeniu z cudną aurą i optymizmem wszystkich uczestników sprawiła, że dzień święta plonów był jeszcze wspanialszy niż planowano.

Wyświetlono: 2245

Drukuj Pobierz PDF

Podobne artykuły

Powrót do góry