Kolei Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała

Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została wcielona w struktury nowopowstałych Polskich Kolei Państwowych w ramach których funkcjonowała do 2001 roku, kiedy to podjęto decyzję o jej likwidacji.

Zabytkową kolejkę uratowaliśmy przed złomowaniem my – czyli pasjonaci z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Nie bez znaczenia jest tutaj wsparcie Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, gdyż to ono przejęło linię i tabor od PKP. Od 2002 roku nasza Fundacja jest pełnoprawnym operatorem Kolei Wąskotorowej Rogów- Rawa – Biała.  W 2003 roku przywróciliśmy kursowanie turystycznych pociągów pasażerskich na zamówienie grup zorganizowanych i , jako nowość w stosunku do czasów PKP, uruchomiliśmy regularne kursy dostępne dla turystów indywidualnych.

Od początku „nowego życia” kolejki postawiliśmy sobie za cel stworzenie pierwszej w Polsce kolei muzealnej prowadzonej przez hobbystów. Udało się. Dziś kolejka wozi turystów przyjeżdżających z okolicznych miast, innych województw, a także spoza granic naszego kraju. Na stację kolejki w Rogowie sprowadzany jest tabor ze zlikwidowanych wąskotorówek z całej Polski.

Dziś, po wielu latach społecznej pracy możemy się pochwalić największą w Polsce kolekcją zabytkowego taboru wąskotorowego zgromadzonego przez hobbystów. Nasza kolekcja jest jedną z największych w Europie. Stopniowo dokonujemy renowacji zgromadzonych przez nas eksponatów. Co roku, po długotrwałych i pieczołowitych remontach do ruchu wracają kolejne pojazdy. Wszystkie wyremontowane przez nas wagony i lokomotywy otrzymują oryginalne wyposażenie, malowanie i oznakowania sprzed wielu lat. Dotyczy to także napisu PKP na taborze, który nie jest już własnością tego przedsiębiorstwa.

Kilkuletni, bezinteresowny trud, jakim jest utrzymanie zabytkowej, liczącej blisko 50km linii kolei wąskotorowej wynagradzają odwiedzający nas turyści. Uśmiechy pasażerów podróżujących w starych wagonach i ich pozytywne oceny naszych dotychczasowych działań motywują nas do dalszych prac.

 

źródło: http://kolejrogowska.pl

kreska

Zapraszamy do zapoznania się z charakterem naszej kolei

W dziale Historia zapoznają się Państwo ze szczegółową historią Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała.

Podstrony działu Tabor pozwolą Państwu dowiedzieć się jakiego typu lokomotywy, wagony i inne pojazdy znajdują się w Rogowie.

Dział Trasa to opis wszystkich stacji i przystanków znajdujących się na szlaku kolejki.

Każdego zainteresowanego dniem codziennym na Rogowskiej stacji zachęcamy do zajrzenia do działu Wolontariat.

Drukuj
Powrót do góry